Změkčovač vody v paneláku

Bydlíte v „paneláku“ a máte tvrdou vodu ?  Jak tuto vodu změkčit? Otázka, na kterou naráží spousta lidí v této zemi. Už jsem se s tímto problémem setkala vícekrát.

Také jsem bydlela v paneláku, takže vím, jak to v něm vypadá, bohudík jsem měla zděné bytové jádro, protože paní, která tam přede mnou bydlela, nechala staré „bytové“ jádro vyhořet od topného tělesa.

Ideální varianta je, když se vlastníci bytů nebo družstvo  dohodnout a pořídí si změkčovač vody pro celý dům nebo alespoň pro celý vchod. Tvrdá voda se změkčí na vstupu do domu, hned za vodoměrem a sedimentačním filtrem. Měkká voda jde potom i do kotle, topného systému a na ohřev. Měkkost nebo tvrdost výstupní vody se nastaví dle požadavku klienta. Všichni obyvatelé domu mají měkkou vodu a nemusí už nic řešit, jednorázová investice na jeden byt je okolo  1900 – 6500 Kč. Tato částka záleží na tvrdosti vstupní vody, roční spotřebě celého domu, kvalitě dodávaného zařízení, zárukách a servisu. Roční náklady jsou v tabletové soli a vodě, která se používá na regeneraci a proplach. V každém případě doporučujeme duplexové nebo triplexové zařízení, které vám zajistí přísun měkké vody nonstop. Zde nejčastěji používáme průmyslové modely EcoWater Systems.

Horší varianta je, že máte zděné bytové jádro, kde se ze stoupaček vyvedou trubky do změkčovače vody a zpět a toto se provede třeba na toaletě a změkčovač se přidělá na konzoly pod strop tak, aby neomezoval příchozí. Nad ním musí být jen místo na doplnění, které budete provádět 2-3x do roka ze štaflí. Můžete jej dát kamkoliv, ale většinou ten prostor je tak malý, že všude změkčovač omezuje pohyb, proto doporučuji všechno si pořádně přeměřit a promyslet. Jestliže plánujete přestavbu bytového jádra na zděné, počítejte s místem pro změkčovač, dá se najít i za vanou, umyvadlem a pračkou v koupelně. Od nás se tak používají modely (šxhxv)

eVolution 100 Compact s rozměry 33x44x56cm

eVolution 200 Compact s rozměry 33x44x67

Nejhorší varianta je, když se vlastníci bytů nedohodnou a někteří z nich to chtějí řešit individuálně. Pokud mají staré „bytové jádro“ je situace skoro neřešitelná. Většinou je totiž ve „stoupačkách“ vedena studená a teplá voda zvlášť a změkčovat se dá dát jen na vodu do 49°C max. Takže přichází do úvahy změkčovat jen na studenou vodu, což není úplně špatné řešení, protože studená voda jde všude jen ne na sprchování a koupání, kde se teplá voda stejně míchá se studenou, takže při změkčení jen studené vody, lze docílit i určitého celkového změkčení vody na koupání a sprchování, ale jak se připojit na přívod studené vody? Je to náročné, ale možné řešení, bohužel náročné na vedlejší práce spojené s instalací změkčovače vody, napojit se ze stoupačky do kuchyňské linky, kam umístit malý změkčovač a měkkou vodu zapojit zpět do systému. Výše uvedené modely změkčovače se dají použít i v této variantě.

Změkčování vody je jediný a ověřený způsob, jak se zbavit nánosů vodního kamene ve vaší domácnosti.

Zadejte si poptávku na vaše zařízení ZDE